RESTAURANT TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bir restaurant tasarımı hazırlanmadan önce iç mimar ve iş veren tarafından dikkar edilmesi gereken noktalar mevcuttur.

Öncelikle bir restaurant'ın 2 önemli alanı vardır. Birincisi yemeklerin hazırlandığı mutfak alanı ikincisi müşterilerin yemeklerini yedikleri alan.Bu alanlara ek olarak dikkat edilmesi ve tasarım aşamasında mutlaka düşünülmesi gereken alanlar da bulunmaktadır. Bunlar; depolama alanı,idari ofis,müşteri ve idari tuvalet bölümü,kasa bölümüdür.

Bir iç mimar oluşturacağı tasarımı hesaplarken mekanın büyüklüğüne bağlı olarak en çok alan ayırması gereken noktaları belirler.Bu alanlar sırasıyla yemek alanı,mutfak alanı ve depolama alanıdır. İdari ofis alanı tüm bu hesaplamalar içerisinde genellikle en az yer ayırılan alandır.Mekanın mevcut büyüklüğüne göre müşteri tuvaletleri içinde oluşabilecek yoğunlu ve kullanılacak malzemeler düşünülerek en uygun alan ayırılmalıdır.

Müşteri servis alanı restoranın en önemli bölümünü içermektedir. Çünkü iş verene ait müşterilerin ilk temas kuracakları ve en çok vakitlerini geçirecekleri alan burasıdır.Mekanın büyüklüğüne bağlı olarak atmosferi en ilgi çekici hale getirerek maksimum alandan faydalanabilmek çok önemlidir.Müşteri servis alanı içerisinde barınacak olan tuvaletler,kasa bölümü ve belki tercihe göre bar bölümü gibi alanlara estetiği etkilemeden mekanda bütünlüğü sağlayabilecek şekilde tasarımın oluşturulabilmesi çok önemlidir.

Ayrıca mekana ait bahçe veya dış mekan alanı varsa buralarında düzenlemesi peyzaj çalışmaları ısıtıcalar ile beraber düşünüldüğünde estetik kaygılara yer vermeden maksimum alanı sağlayabilmek en önemli tasarım kriterlerinin başında gelmektedir.Mekanda kullanılacak olan masa sandalye aydınlatma gibi restaurant mobilyalarınında kalitesi ve konforu hem mekanın önem derecesini arttıracaktır hem de müşteri memnuniyetini sağlayarak mekana müşteri devamlılığının sağlanabilmesi için oldukça faydalı olacaktır.

Tüm bu tasarım süreçlerinin projelendirilmesi aşamasında iç mimar ve işletme sahibinin fikir ve düşüncelerini birlikte ortaya koyması çok önnemlidir.

BAZI RESTAURANT TASARIMLARI