OTEL TASARIMI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR?

Otel ve tatil köylerinin mimari proje ve uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir çok önemli nokta bulunmaktadır.Öncelikle mimar,mühendis ve inşaat şirketi projeyi hazırlayıp uygulama aşamasına geçmeden önce işveren firma ile tüm ince detaylar görüşülerek belirlenmelidir.

Bir otel projesi hazılrlanması için öncelikle hitap edilecek müşteri kitlesinin iyi belirlenmesi gerekmektedir. Yüksek gelir seviyesine sahip vip müşterileri için mi bir hizmet sağlanacak yoksa orta gelirli kesim veya daha çok şirket organizasyon ve çalışanlarının konaklaması için mi bir hizmet sunulacak bunlar belirlenmelidir.

Eğer ki yüksek gelir seviyesine sahip kesime hitap edilecekse oda ve otel içi standartları ile sahip olacağı otel içi ve dışı donanımlar lüx kategorisinde hazırlanmalıdır. Odaların genişlikleri,manzara gibi detaylar,oda içi sunulan hizmetler ve otel mobilyaları tamamen konfora yönelik olması gerekirken müşterilere sunulabilecek aktiviteler içinde çeşitlilik sağlanabilecek alana sahip olunmalıdır.

İş,organizasyon ve şirket çalışanlarının konaklamaları veya orta gelirli kesimin tatil ihtiyaçlarına yönelik bir hizmet politikası belirlenecekse keza aynı şekilde bu defa oda büyüklükleri,oda içi sunulacak hizmet ve mobilya çeşitliliği daha ekonomik çerçevelerde hazırlanması gerekmektedir.

Eğer otel denize sıfır konumda bir alana inşa edilecekse otel içinde kullanılacak tüm yapı malzemeleri ve mobilyalarının nem ve rutubete dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir.Görsellik insan algısının en önemli parçasını oluşturduğundan dolayı otelin konumu itibariyle dikkat çekici bir mimariye ve renklere sahip olması çok önemlidir. Aynı şekilde otele giriş yapan müşterilerin dışarıdan gördükleri ve akıllarında oluşan intibayı pekiştirmek için otel içi tasarımınında etkileyici olması çok önemlidir.

Tüm bu çalışmaların en sağlıklı şekilde oluşturulabilmesi için işveren ve mimar,mühendis ve taahhüt firmasının birlikte fikir alışverişi yapması çok önemlidir.

BAZI OTEL TASARIMLARI