OFİS TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bir iç mamar veya mimarlık ofisi ile ofis projesi hazırlanmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Ofisin hazırlanacağı alanın büyüklüğü,ofis içerisinde kaç çalışanın bulunacağı ileride ki 5 yıllık dönemde çalışan sayısının artıp artmayacağı veya ne kadar artabileceği gibi konular göz önünde bulundurulmalıdır.

Mekan özellikleri iş veren kurum tarafından belirlenmelidir. Belirlenen özellikler etrafında iç mimar kuruma günümüz teknolojileri,yeni tasarım özellikleri ve hedefe yönelik çalışmalar konusunda bilgiler vererek hazırlanacak tasarımın hem iş veren kurum tarafından daha efektif şekilde kullanılması sağlanmalı hem de iç mimar tarafından özgün fikirler ortaya çıkartılmalıdır.

Tasarım aşamasında ki tüm detaylar iş veren kurumun kurumsal renklerinden hedeflerine kadar içinde bulunduğu sektörün gerekliliklerini yansıtmasına kadar tasarımcı tarafından dikkatle ele alınması gereken konulardır.

İş verenin ihtiyaçları ve bakış açısı dışında ziyaretçilerin bakış açısından da tasarım ele alınmalıdır.Güçlü bir iç mimariye ve dekorasyona sahip olan bir ofis,gelen ziyaretçiyi de güçlü bir şekilde etkilemektedir. İnsan algısını etkiyen etkilerin başında renkler gelmektedir.Dolayısı ile ofis tasarımında seçilecek olan duvar ,mobilya,parke ve obje hatta ofis gereçlerinin renkleri dahi ziyaretçiler açısından oldukça farklı etkiler bırakabilmektedir.

Hem zıt renklerin hem de benzer renklerin birlikte kullanımı farklı bir bütünlük algısı yaratmakta mobilyalarda ahşap ve metalin birlikte kullanımı sıcaklık,güven ve kaliteli bir iş ortamının ziyaretçi gözünde oluşmasında büyük etki ederek toplantıların ve önemli iş görüşmelerinin daha olumlu bir havada geçerek iş görüşmelerinin sonuçlanmasında önemli katkılar sağlamaktadır.

BAZI OFİS TASARIMLARI